v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter
Answer:
a)693.821N/m
b)17.5g
Explanation:
We the Period T we can find the constant k,
That is

squaring on both sides,

where,
M=hanging mass, m = spring mass,
k =spring constant
T =time period
a) So for the equation we can compare, that is,

the hanging mass M is x here, so comparing the equation we know that

b) In order to find the mass of the spring we make similar process, so comparing,

First, we write the SI prefixed. The SI unit for distance is meters.
Kilo = 10³
Mega = 10⁶
Giga = 10⁹
Terra = 10¹²
Because our value has ten to the power of 11, we will use the closest and lowest power prefix, which is giga.
1.5 x 10¹¹ / 10⁹
= 1.5 x 10² Gm or 150 Gm
Writing in kilometers, we simply repeat the procedure except we divide by 10³ this time.
1.5 x 10¹¹ / 10³
= 1.5 x 10⁸ km
Answer:
<u>The flux decreases because the angle between B⃗ and the coil's axis changes.</u>
<u />
Explanation:
The flux through the coil is given by a dot product, between the magnetic field and the vector representing the area of the coil.

The latter vector has direction perpendicular to the plane in which the area of the coil is, and magnitude equal to the area of the coil. As in the attached image, the vector S is the vector respresenting the area of the coil.
Therefore, the flux will be maximum when the vector S is in the same direction as B, and will be zero when they are perpendicular.
Now, if <em>the coil is rotated so that the magnetic field is in the plane of the coil </em>then, the vectors S and B are perpendicualr, and there will not be net magnetic flux, that is, the flux will decrease.
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the solution:
To find the circumference (orbit) of an object, you use Pi x Diameter.
<span>As you have the circumference of B, you divide it by Pi to get the Diameter. </span>
<span>So 120 divided by 3.141592654 = 38.2 minutes for the Diameter. </span>
<span>As' radius and Diameter will be 3x greater than B. </span>
<span>38.2 x 3 = 114.6 </span>
<span>To get back to the orbital period, times 114.6 by Pi, and you will get 360 minutes. </span>