A direction can be a perceptual constancy, it's the same reason how blind folded, or people suffering from any kind of visual problem or psychological problem are able to make Thier right decision
size, shape, color are perceptual constancy
so the most correct option would DIRECTION
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
Answer:
By electromagnetic waves.
Explanation:
The sun transfers heat to earth via electromagnetic waves in twomajor ways:
this is the transfer of energy by invisible electromagnetic ways.
The radiant sun energy warms the atmosphere and becomes heat energy. This transfer of heat through movement of fluids or usually air is called convection.
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.