Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Following statements are true
(i) The leather jacket has a lower tendency to attract electrons than sweater.
When the sweater and the leather jacket are in contact with each other, the leather jacket loses electrons and thus becomes positively charged. the electrons are gained by the sweater and it becomes negatively charges.
The opposite charge attract. so the sweater ( negatively charged) will attract protons ( positively charged) . The leather jacket ( positively charged) will attract the electrons ( negatively charged).
Use stronger magnets
increase current
push magnets closer to coil
adding more sets of coils
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired