Answer:
22.14 m/s
Explanation:
height, h = 25 m
diameter, = 1.2 cm
Let v be the velocity of water.


v = 22.14 m/s
Thus, the speed of water is 22.14 m/s .
Answer:
720 J
Explanation:
The gravitational potential energy that Essam loses for every metre is given by:

where
m=72 kg is Essam's mass
is the gravitational field strength
is the difference in height
By substituting the numbers into the formula, we find

Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
Answer: His average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Explanation:
Given: Hicham El Guerrouj of Morocco holds the world record in the 1500 m running race. He ran the final 400 m in a time of 51.9 s.
We know that , speed = 
Here , distance = 400m and time = 51.9 s
Then, speed = 
Hence, his average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.