The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:

Explanation:
For this case we know that the initial velocity is given by:

The final velocity on this case is given by:

And we know that it takes 8 seconds to go from 7m/s to 13m/s. We can use the following kinematic formula in order to find the acceleration during the first interval:

If we solve for the acceleration we got:

So for the other traject we assume that the acceleration is constant and the train travels for 16 s. The initial velocity on this case would be 13m/s from the first interval and we can find the final velocity with the following formula:

And if we replace we got:
