Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²
Here in this question as we can see there is no air friction so we can use the principle of energy conservation


now here we know that



now plug in all values in above equation

divide whole equation by mass "m"



so height of the ball from ground will be 1.35 m