We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer: there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
Explanation:
I will answer in English.
X is the number of $5 coins.
Y is the number of $2 coins.
We have the system of equations:
Y + X = 33
Y*2 + X*5 = 120
first, we must isolate one of the variables in one of the equations and then replace it in the other equation, let's isolate Y in the first equation:
Y = 33 - X.
Then we can replace it in the other equation:
(33 - X)*2 + X*5 = 120
66 - X*2 + X*5 = 120
X*3 = 54
X = 54/3 = 18
and using the equation for Y.
Y = 33 - X = 33 - 18 = 15
So there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
If no frictional work is considered, then the energy of the system (the driver at all positions is conserved.
Let
position 1 = initial height of the diver (h₁), together with the initial velocity (v₁).
position 2 = final height of the diver (h₂) and the final velocity (v₂).
The initial PE = mgh₁ and the initial KE = (1/2)mv₁²
where g = acceleration due to gravity,
m = mass of the diver.
Similarly, the final PE and KE are respectively mgh₂ and (1/2)mv₂².
PE in position 1 is converted into KE due to the loss in height from position 1 to position 2.
Therefore
(KE + PE) ₁ = (KE + PE)₂
Evaluate the given answers.
A) The total mechanical energy of the system increases.
FALSE
B) Potential energy can be converted into kinetic energy but not vice versa.
TRUE
C) (KE + PE)beginning = (KE + PE) end.
TRUE
D) All of the above.
FALSE
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.