Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet
Answer:
Order of maximum transmission of the polarizer is A, C and B.
Solution:
As per the question:
For the first polarizer, the angle is quite insignificant:
(A)
:
The light intensity after passing through the first polarizer is
and this intensity does not depend on the angle of the polarizer.
Consider
with the vertical, the intensity is given by:

(B)
:
Suppose the second polarizer is
with the vertical.
Now, intensity through the second polarizer:


Now, if we consider the second polarizer to be
,

(C)
:
Now,
Intensity through the third polarizer, if it is
with the vertical:


Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N
Answer:

Explanation:
As per Faraday's law of Electromagnetic induction we know that
Rate of change in magnetic flux will induce EMF in the closed conducting loop
so we have

now we have


now we have

now the induced EMF through this loop is given as



Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s