<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Answer: the pair of sunglasses
Explanation:
A good pair of sunglasses are composed of abosorbent lenses that filter the sunlight that affects the eyes retina, especially ultraviolet (UV). So, these sunglasses are used to reduce the amount of light or radiant energy transmitted.
On the other hand, normal reading glasses (in which the lens glass has not been treated to filter ultraviolet sunlight) will let UV rays pass through.
Therefore, if both glasses are exposed to sunlight, the sunglasses are expected to be warmer by absorbing that radiant energy and preventing it from reaching the eyes.
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

Answer:
0.266 m
Explanation:
Assuming the lump of patty is 3 Kg then applying the principal of conservation of linear momentum,
P= mv where p is momentum, m is mass and v is the speed of an object. In this case
where sunscripts p and b represent putty and block respectively, c is common velocity.
Substituting the given values then
3*8=v(15+3)
V=24/18=1.33 m/s
The resultant kinetic energy is transferred to spring hence we apply the law of conservation of energy
where k is spring constant and x is the compression of spring. Substituting the given values then

Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.