Answer:
Hydraulic press is called an instrument for multiplication of force. Why? Because it uses Pascal's idea and principle: F=p*S. If we apply small force to small piston you will generate a pressure. According to Pascal's law pressure is the same everywhere in closed system so the same pressure will act on large piston on the other side too.
Explanation:
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N