The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer:
Explanation:
In case of gas , work done
W = ∫ p dV , p is pressure and dV is small change in volume
the limit of integration is from Vi to Vf .
= ∫ p dV
= ∫ p₀
dV
= p₀
/ (
)
= - 5p₀ 
Taking limit from Vi to Vf
W = - 5 p₀ (
) ltr- atm.
Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s