For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.