Answer:
, 
Explanation:
The jet is flying at constant velocity: this means that its acceleration is zero, so the net force acting on the jet is also zero.
Therefore, we can write:

where
is the thrust force generated by each engine of the jet
is the drag force
Solving for Fd,

The velocity of the jet is

So, the rate at which the drag force does work (which is the power) is

and substituting

we find

Converting into horsepower,

Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>