Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
A bathroom scales works due to gravity. Under normal
conditions, a reading can be obtained when your body is pushing some force on
the scale. However in this case, since you and the scale are both moving
downwards, so your body is no longer pushing on the scale. Therefore the answer
is:
<span>The reading will drop to 0 instantly</span>
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ
For q3 to be in equilibrium the total force acting on it has to be zero.
Let's say that total distance traveled by car is L (this is just for the convenience).
We can set up a system of equations to find an answer. Let's say that from q1 to q3 the distance is r_1 and from q3 to q2 the distance is r_2, we know that this distance has to be equal to:

The second equation is going to the total force acting on the charge q3:

k_c is the Coulomb's constant. Since left-hand side is zero we just divide whole equation with k_c to get rid of it:

Let's solve this for r_1^2:

Now we have a quadratic equation with following parameter:

We know that two solutions are:

We need a positive solution. When we plug in all the numbers we get: