You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring



