Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Answer:
Explained
Explanation:
Two pieces of the same metal can have different recrystallization temperatures if the pieces have been cold worked to different amounts. The piece of work cold worked to greater extend will have more internal energy to drive the recrystalline process and lower recrystallization temperature.
Yes, its possible that recrystallization to take place in some regions of a part before it does in other regions of the same part if the work has been unevenly strained or if the part have different thickness at different sections.
Answer:
Volume of gasoline that expands and spills out is 1.33 ltr
Explanation:
As we know that when temperature of the liquid is increased then its volume will expand and it is given as

here we know that

volume expansion coefficient of the gasoline is given as

change in temperature is given as


Now we have


Answer:
<h2>a)
Nathan's acceleration is 5 m/s²
</h2><h2>b)
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m</h2><h2>
c) Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s</h2>
Explanation:
a) We have equation of motion v = u + at
Initial velocity, u = 0 m/s
Final velocity, v = 12.5 m/s
Time, t = 2.5 s
Substituting
v = u + at
1.25 = 0 + a x 2.5
a = 5 m/s²
Nathan's acceleration is 5 m/s²
b) We have equation of motion s = ut + 0.5 at²
Initial velocity, u = 0 m/s
Acceleration, a = 5 m/s²
Time, t = 2.5 s
Substituting
s = ut + 0.5 at²
s = 0 x 2.5 + 0.5 x 5 x 2.5²
s = 15.625 m
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m
c) Displacement = 15.625 m
Time = 2.5 s
We have
Displacement = Time x Average velocity
15.625 = 2.5 x Average velocity
Average velocity = 6.25 m/s
Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s