Answer:
2.06 m³/s
Explanation:
diameter of pipe, d = 0.81 m
diameter of constriction, d' = 0.486 m
radius, r = 0.405 m
r' = 0.243 m
density of oil, ρ = 821 kg/m³
Pressure in the pipe, P = 7970 N/m²
Pressure at the constriction, P' = 5977.5 N/m²
Let v and v' is the velocity of fluid in the pipe and at the constriction.
By use of the equation of continuity
A x v = A' x v'
r² x v = r'² x v'
0.405 x 0.405 x v = 0.243 x 0.243 x v'
v = 0.36 v' .... (1)
Use of Bernoulli's theorem

7970 + 0.5 x 821 x 0.36 x 0.36 x v'² = 5977.5 + 0.5 x 821 x v'² from (i)
1992.5 = 357.3 v'²
v' = 5.58 m/s
v = 0.36 x 5.58
v = 2 m/s
Rate of flow = A x v = 3.14 x 0.405 x 0.405 x 2 x 2 = 2.06 m³/s
Thus the rate of flow of volume is 2.06 m³/s.
You hold a piece of wood in one hand and a piece of iron in the other. Both pieces have the same volume, and you hold them fully under water at the same depth. At the moment you let go of them, which one experiences the greater buoyancy force?<span>
</span>
Answer:
In your question which ask to design a ballistic spring system to measure the speed of bullet. The ask is to find the expression for the bullets speed by using the term given in your question so base on the data you have given and with my calculation the answer is (M+m)*g*d + 1/2*k*(d1-d)^2
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light