Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.
A simple electromagnet consisting of a coil of wire wrapped around an iron core. <u><em>A core of ferromagnetic material like iron serves to increase the magnetic field created.</em></u> The strength of magnetic field generated is proportional to the amount of current through the winding.
your answer is b :)
I LOVE YOUR PROFILE PICTURE!!!
Reference frames describe the position of points relative to the body. These frames <span>are used to specify the relationship between a moving </span>observer and the phenomenon or phenomena under observation. Reference frame definitely changes when the body is changing. That is the reason that in order t<span>o describe the position of a point that moves relative to a body that is moving relative to the Earth, it is usually convenient to use a reference frame attached to the moving body.</span>