Answer:
<em>1) 1.56 m/s</em>
<em>2) 1.11 m/s</em>
<em></em>
Explanation:
The bus travels 6 blocks east and 8 blocks west
Each block is 100 m long
time taken to travel through this distance = 15 min
average speed of the bus = ?
the total blocks traveled = 6 + 8 = 14 blocks
total distance traveled = 14 x 100 m = 1400 m
time taken = 15 min = 15 x 60 sec = 900 sec
average speed of the bus = distance traveled/time taken
==> 1400/900 = <em>1.56 m/s</em>
<em></em>
2) velocity = displacement/time taken
displacement is the shortest distance between the starting position and the final position of the bus.
The displacement of this bus will be the hypotenuse of the triangle formed by the motion of the bus
the distance traveled east = 6 x 100 = 600 m
the distance traveled north = 8 x 100 = 800 m
displacement =
= 1000 m
The velocity of the bus = 1000/900 = <em>1.11 m/s</em>
Answer:
Explanation:
The acceleration of an object down a slope (neglecting friction, µ = 0) is:
a = g × sin θ
Where,
g is the acceleration due to gravity and θ is the angle of the slope.
a = (9.8 × sin (21.5º)
= 3.592 m/s²
Using equations of motion,
S = ut + 1/2at²
Since, u = 0,
S = 1/2at²
347 = 1/2 × (3.592)t²
t² = 193.21
= sqrt(193.21)
= 13.9 s.
Answer:
X and Z
Explanation:
Conduction occurs through direct physical contact. Heat transferred from the pot to the handle, and from the handle to the hand, are both examples of conduction.
Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
The resultant vector can be determined by the component vectors. The component vectors are vector lying along the x and y-axes. The equation for the resultant vector, v is:
v = √(vx² + vy²)
v = √[(9.80)² + (-6.40)²]
v = √137 or 11.7 units