<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
Current flows in a resistor-capacitor circuit because of the varying electric field across the plates of a capacitor induced by an AC voltage source <em>(displacement current)</em>
Explanation:
In a capacitor, current does not flow the same way it does in a circuit, that is through conduction. This is because there is a highly resistive material in between the plates of the capacitor. Rather current flows through a phenomenon called displacement current.
Because of change in charge accumulation with time above the plates, the electric field changes causing the displacement current.
Displacement current arises due to the flow of electrons as a result of the varying magnetic fields set up on the plates of the capacitor when supplied with an AC voltage. It is important to note that a DC voltage does not induce any displacement current.
<em>Through this, phenomenon discovered by Maxwell, current is able to flow in a resistor-capacitor circuit despite the absence of an electrically conductive path through the plates.</em>
We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
Answer:
1.) Employee Driven Machines
2.) Self Driven Machines
Explanation:
A machine is a mechanical device that utilizes the application of forces to carry out an operation. It's operation can be "employee driven" (i.e it is operated by a person) or "self driven" (i.e it is operated by itself).