Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
D. Teach the public energy conservation