The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).
Answer:600 miles, 12
Explanation: The movement described in the question exhibits that of a polygon. Exhibiting a constant distance and angle with only varying direction until the starting point is reached.
The sum of exterior angles of a polygon = 360 degrees.
Exterior angle of a polygon = (360 ÷ number of sides)
Therefore,
Number of sides = 360 ÷ exterior angle
Exterior angle = 30 degrees
Hence,
Number of sides = 360 ÷ 30 = 12 sides
Since distance traveled of 50 miles is the same for each displacement ;
Total displacement = distance traveled * number of sides
Total displacement = 50 * 12 = 600 miles.
Answer:
The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air
Explanation:
Due the astronaut throws the 10-kg tool kit away with a speed of 8 m/s, it gives a momentum equivalent but in the other direction, so
, then we can find the speed that the astronaut reaches due to its weight we get,
.
Finally, as the distance to the space shuttle is 200m, the time taken to the astronaut to reach it at the given speed will be
, as the remaining air time is 4 min or 240 seconds, The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air.