Answer:
294 Joules
Explanation:
From the question;
- Mass of the drum is 10 kg
- The length of inclined surface, OA is 5 m
- The final height of the drum on the plane AB is 3 m
We are required to determine the potential energy of the drum at A
We know that potential energy is given by the formula;
Potential energy = mgh
where m is the mass, g is the gravitational pull and h is the height
Taking g as 9.8 N/kg
Then;
Potential energy = 10 kg × 9.8 N/kg × 3 m
= 294 Joules
Thus, the potential energy of the drum at A is 294 Joules
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.
<em>Iron, and to a lesser degree, steel, can only become magnetised by passing an electrical current through it (an electromagnet). So a steel ship does not become magnetised in the accepted sense during construction. </em>
<span><em>However, any large mass of iron will affect the accuracy of a magnetic compass, causing it to deviate wildly from magnetic North. This problem was encountered when iron ships were first constructed in the mid-19 Century. It was overcome by mounting the compass in a 'binnacle', a housing containing two large soft iron balls either side of the compass itself, which counteracted the effect of the hull and balanced the compass so that it read correctly</em></span>
It is required an infinite work. The additional electron will never reach the origin.
In fact, assuming the additional electron is coming from the positive direction, as it approaches x=+1.00 m it will become closer and closer to the electron located at x=+1.00 m. However, the electrostatic force between the two electrons (which is repulsive) will become infinite when the second electron reaches x=+1.00 m, because the distance d between the two electrons is zero:

So, in order for the additional electron to cross this point, it is required an infinite amount of work, which is impossible.