
Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Okay so, lets use the process of elimination here.
<span>A)There are few negative impacts from mining the fuel.
B)Reactors are safe from natural disasters.
C)There are little to no waste products from fission.
D)Nuclear power does not contribute greenhouse gases.
First off, we know B cannot be correct, seeing as how reactors are fragile and are damaged easily by Japan's earthquakes. So we can eliminate B from the choices. We then can eliminate C, since fission creates high levels of nuclear waste, so that leaves us with just A, and D. We can then eliminate A since uranium is radioactive, there is always a chance for negative effects.
So, the correct answer is D</span>
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Following statements are true
(i) The leather jacket has a lower tendency to attract electrons than sweater.
When the sweater and the leather jacket are in contact with each other, the leather jacket loses electrons and thus becomes positively charged. the electrons are gained by the sweater and it becomes negatively charges.
The opposite charge attract. so the sweater ( negatively charged) will attract protons ( positively charged) . The leather jacket ( positively charged) will attract the electrons ( negatively charged).