I think the correct answer from the choices listed above is the second option. Based on this information, we can say that there are more molecules in a gram of water since more energy is required to raise the temperature 1 gram of water than to raise the temperature of 1 gram of ethanol.
Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.