Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)
Using p=v * i
p=250 * 0.8=200w = 0.2kw
power consumed in a day=0.2 *8=1.6 kwh
for one month=1.6 * 30 =48kwh
monthly bills= 48 *3 = Rs 144
Answer: 5.97, 24
m = 5.97
n = 24
SN = 5.97 × 10^24 kg
Explanation:
Scientific notation or standard form is a way of rewriting very large or very small (minute) numbers in conveniently in decimal form. The standard way of writing scientific notation is of the form;
m × 10^n
To derive m, we need to reduce it to a number between 1 and 10 ( 10 exclusive)
For the case above ;
m = 5.97
To get the value of n, we need to count the number of digits from the right egde of the data to the point where we put the decimal.
For the case above;
n = 24
Therefore, the scientific notation of the mass of the earth is ;
M = 5.97 × 10^24 kg
Answer:
The radius of the curve that Car 2 travels on is 380 meters.
Explanation:
Speed of car 1, 
Radius of the circular arc, 
Car 2 has twice the speed of Car 1, 
We need to find the radius of the curve that Car 2 travels on have to be in order for both cars to have the same centripetal acceleration. We know that the centripetal acceleration is given by :

According to given condition,


On solving we get :

So, the radius of the curve that Car 2 travels on is 380 meters. Hence, this is the required solution.