Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Answer:
-4500 N
Source: Brainly
The police officer must be angry 0_0
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm