Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N