Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find
Answer:
The change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Explanation:
Potential Energy: This is the energy possessed by a body, due to its change in position in the gravitational field. The unit of potential energy is Joules (J)
From the question,
Change in gravitational potential energy = Energy of the hiker at the top of Mt. Whitney - Energy of the hiker at the floor of Death valley.
ΔEp = mgh₂ - mgh₁
ΔEp = mg(h₂-h₁)........................... Equation 1
Where ΔEp = change in Potential Energy of the hiker, m = mass of the hiker, g = acceleration due to gravity, h₁ = lowest point in Death valley, h₂ = Elevation of Mt. Whitney.
Given: m = 65.0 kg, h₁ = -85 m ( because is a valley), h₂ = 4420 m,
Constant: g = 9.8 m/s²
Note: The h₁ is negative because is below sea level.
Substituting into equation 1
ΔEp = 65×9.8×[4420-(-85)]
ΔEp = 637(4420+85)
ΔEp = 637(4505)
ΔEp = 2869685
ΔEp = 2869685 J.
Thus the change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Answer: B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Explanation:
Weight is a force, and as we know by the second Newton's law:
F = m*a
Force equals mass times acceleration.
Then if the weight is:
Wx, and the mass is m, we have the equation:
Wx = m*a
Where in this case, a is the gravitational field strength.
Then, isolating a in that equation we get:
Wx/m = a
Then the correct option is:
B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH