vf^2 = 2ad
vf^2 = 2(9.81)(44m)
vf^2 = 863.28
vf = √863.28
vf = 29.4 - using equations of motion
ME = PE + KE
ME = mgh + 1/2mv^2
ME = (1)(9.81)(44) + 1/2(1)(3^2)
ME = 431.64 + 4.5
ME = 436.14 - using conservation of energy
hope this helps :)
It would be a really bad idea to eat the snow because you obviously are trying to stay warm right? Well, the best thing to do is melt the snow. However, the process of melting the snow would have a few complications as well. But yes, the latter idea (drinking the snow) is a better idea (not the best).
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N