Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
Answer:
The separation between the first two minima on either side is 0.63 degrees.
Explanation:
A diffraction experiment consists on passing monochromatic light trough a small single slit, at some distance a light diffraction pattern is projected on a screen. The diffraction pattern consists on intercalated dark and bright fringes that are symmetric respect the center of the screen, the angular positions of the dark fringes θn can be find using the equation:
with a the width of the slit, n the number of the minimum and λ the wavelength of the incident light. We should find the position of the n=1 and n=2 minima above the central maximum because symmetry the angular positions of n=-1 and n=-2 that are the angular position of the minima below the central maximum, then:
for the first minimum
solving for θ1:


for the second minimum:



So, the angular separation between them is the rest:


Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Explanation:
According to Dalton's atomic theory, all the atoms are individual, all the atoms of the same element are identical in properties and mass, the compound is formed from two or more kinds of the atoms, all the matter is made up of small atoms and the chemical reaction is a rearrangement of the atoms.
The discoveries which contradicts the components of Dalton's atomic theory from the given discoveries are:
Nuclear reactions can change an atom of one element into an atom of another element.
Atoms of a given element can have different numbers of neutrons.
Atoms contain smaller particles: protons, neutrons, and electrons.
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.