The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Explanation:
Given that,
Length of the building, l = 631 m
Breadth of the building, b = 707 yards
Height of the building, h = 110 ft
1 meter = 3.28084 feet
631 m = 2070.21 feet
1 yard= 3 feet
707 yards = 2121 feet
(a) The volume of any cuboidal shape is given by :



(b) 


Hence, this is the required solution.
Answer:
see explanation below
Explanation:
Given that,
500°C
= 25°C
d = 0.2m
L = 10mm = 0.01m
U₀ = 2m/s
Calculate average temperature

262.5 + 273
= 535.5K
From properties of air table A-4 corresponding to
= 535.5K 
k = 43.9 × 10⁻³W/m.k
v = 47.57 × 10⁻⁶ m²/s

A)
Number for the first strips is equal to


Calculating heat transfer coefficient from the first strip


The rate of convection heat transfer from the first strip is

The rate of convection heat transfer from the fifth trip is equal to


Calculating 

The rate of convection heat transfer from the tenth strip is


Calculating

Calculating the rate of convection heat transfer from the tenth strip

The rate of convection heat transfer from 25th strip is equal to

Calculating 

Calculating 

Calculating the rate of convection heat transfer from the tenth strip
