<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Using p=v * i
p=250 * 0.8=200w = 0.2kw
power consumed in a day=0.2 *8=1.6 kwh
for one month=1.6 * 30 =48kwh
monthly bills= 48 *3 = Rs 144
If you know the formula for horizontal range, then finding the solution is immediate:


I don't think so.
Before I can accept that rumor, I'll need to see the signed testimony of
two reputable adult witnesses, who have no connection to any business
that profits in any way from the production, sale, or consumption of food,
and who will swear in a public meeting, presided over by three respected
members of their community, that they personally saw more than one of
the alleged beakless double-breasted chickens in the same place at the
same time.
A photo is not acceptable ... not for me, and not for the two witnesses.
Answer:
Gold Has A Higher Resistance Than Copper. The Sample Of Gold Is Thinner Than The Sample Of Copper. Electrons In Gold Are More Likely To Be Scattered Than Electrons In Copper At Room Temperature When they are exelerated by the same electric field.
Explanation: