Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
B. velocity at position x, velocity at position x=0, position x, and the original position
In the equation
=
+2 a x (x - x₀)
= velocity at position "x"
= velocity at position "x = 0 "
x = final position
= initial position of the object at the start of the motion
Usually, in culturing of the bacteria we have a slant and then portion f it is transferred to the agar plate. The growth characteristics are more useful in the agar plates because it is where we really do the observation because bacteria in slants are still to be transferred in the agar plates.