Following are the correct options:
Melting
The molecules gain energy and break the bonds between them which causes a transition from solid to liquid
sublimation
A substance gain energy and changes from solid to gas.
vaporization
The atoms gain energy and the matter changes its state from liquid to gas.
Answer:
63.05 cm²
Explanation:
We use Pascals law to find the answer.
The law says that in an incomprehensible , non-viscous fluid the pressure applied will transmit through out the fluid without a change.
So, Pressure on larger piston = pressure on smaller piston.

A ≅ 63.05 cm²
The answer is C because when white light enters a prism, its gets separated into component colors which are red, orange, yellow, green, blue, indigo, and violet. This can also be referred to as <span>dispersion.</span>
Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
Answer:2.53*10^-10F
Explanation:
C=£o£r*A/d
Where £ is the permitivity of a constant
£o= 8.85*10^-12f/m
£r=6.3
A=150mm^2=0.015m^2
d=3.3mm= 0.0033m
C=8.85*10^-12*6.3*0.015/0.0033
C=8.85*6.3*10^-12*0.015/0.0033
C=55.755*0.015^-12/0.003
C=8.36/3.3*10^-13+3
C=2.53*10^-10F