<span><span>Use the periodic table and your knowledge of isotopes to complete these statements.
When polonium-210 emits an alpha particle, the child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 206</span>.</span>
<span><span>I-131 undergoes beta-minus decay. The chemical symbol for the new element is </span><span> ⇒ Xe</span>.</span>
<span><span>Fluorine-18 undergoes beta-plus decay. The child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 18</span>.</span>
Answer:
1320336992.2512 m²
1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
Energy transferred by the sun

Energy required by the United States is
(assumed)
Power

Area

Area of the solar collector would be 1320336992.2512 m²
Converting to km²


Converting to mi²


Each side of the square would be 1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.