Answer:
a = 10.07m/s^2
Their acceleration in meters per second squared is 10.07m/s^2
Explanation:
Acceleration is the change in velocity per unit time
a = ∆v/t
Given;
∆v = 50.0miles/hour - 0
∆v = 50.0miles/hours × 1609.344 metres/mile × 1/3600 seconds/hour
∆v = 22.352m/s
t = 2.22 s
So,
Acceleration a = ∆v/t = 22.352m/s ÷ 2.22s
a = 10.07m/s^2
Their acceleration in meters per second squared is 10.07m/s^2
Answer:

Explanation:
First number is
Second number is 
We need to multiply the two numbers.

In scientific notation : 
Hence, this is the required solution.
Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light