The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
static friction acting opposite to the direction of travel
Explanation:
Because the Frictional force of the front wheels act to oppose the spinning, so, For the front wheels to roll without slipping, the friction must be static friction pointing in the direction of travel of the car.
Explanation:
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s