Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:

Answer: The answer is 0.33
Explanation: got the question right :)
Answer:
Explanation:
Given
W amount of work is done on the system such that it acquires v velocity after operation(initial velocity)
According to work energy theorem work done by all the forces is equal to change in kinetic energy of object

where m=mass of object
v=velocity of object
When the object is already have velocity v then the final speed is given by work energy theorem

From 1 and 2 we get


