Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
For this case we have the following equation:

Step 1 of the solution is to make the distributive property.
We have then:

Step 1 is correct.
The step is to combine similar terms. Caleb wrote:

He wrongly combined the similar terms on the right side of the equation.
The correct solution is:
Answer: In step 2, the like terms were not combined on the right side of the equation.
Okay,
Both games are: 35
First game: ?
Second game: 6 more than the first.
So,
first we subtract 6 from 35.
35 - 6 = 29
Divide by 2.
49 divided by 2 = 14.5
Add the 6 point= 14.5 + 6 = 20.5
To make sure add.
First game: 14.5
Second game:20.5
14.5 + 20.5 = 35
Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.
Compatible numbers are those closest to these numbers- 65 rounded to the nearest tens is 70, and adding that to 150 we get B. 210.
---
Hope this helps!