Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer:
Defining current and deferred tax first;
Current Tax - Current tax is the amount of Income Tax determined to be payable in respect of taxable income for a period.
Deferred Tax - Deferred tax is the tax effect of the timing difference. The difference between the tax expenses (which is calculated on an accrual basis) and current tax liability to be paid for a particular period as per Federal Income Tax Law is called deferred tax (asset/liability). That is why Tax Expenses + Current Tax + Deferred Tax
on the basis of the above explanations the question has been solved below:-
Particulars Amount
Current Year Income as per financial accounting $ 48,000
Current Year Taxable Income as Income Tax Laws $ 38,000
Current Year Tax Payable on Income Taxable under Federal Income Tax Laws $ 5,600
Current Year Tax Payable on Income as per financial accounting $ 7,600
Deferred Tax Asset to be recorded in Books of Accounts $ 2,000
Tax Rate to be used to record Deferred Tax Asset in Books = 20%
Answer:
(a) Linear model

Subject to:



(b) Standard form:

Subject to:




Explanation:
Given

Solving (a): Formulate a linear programming model
From the question, we understand that:
A has a profit of $9 while B has $7
So, the linear model is:

Subject to:



Where:


Solving (b): The model in standard form:
To do this, we introduce surplus and slack variable "s"
For
inequalities, we add surplus (add s)
Otherwise, we remove slack (minus s)
So, the standard form is:
So, the linear model is:

Subject to:



