Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
Answer:
Explanation:
I think you should google it on the internet
Answer:
There are many things that a company can do to institutionalise learning and knowledge. Some of them doesn't even cost much and take a lot of time to be implemented.
Empowerment of individual employees. Giving them more autonomy in the job and the capacity to work freely with the peers.
Making teams rather than working individually. Team spirit is essential in the learning process and to promote sharing.
Conducting internal development and training programs on a regular basis.
Using social media platforms to connect the employees so that they are able to share their knowledge, expertise on a real-time basis.
Reducing the power gap between the employees and their superiors.
Explanation:
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered