<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Connie's next step should be
Not - go back and revisit her plan objectives
Maybe - Conduct primary research and analyze Fred's current customers.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
It is very essential for an entrepreneur who decides to start a new business to have a business plan that helps him in setting up the businesses in the right track and usage of funds in an effective manner. A business plan acts as a blue print of a new business and the objectives and resource utilization.
In the scenario give, Fred decides to start a new boutique and has conducted researches geographic locations and the type of boutiques supported by the demography. She must not then go back and review her plan objectives as she has decided to start it with a good plan and she may conduct a primary research about the current customers of him.
Answer:
c.income from operations before service department charges was $1,650,000
Explanation:
We can see from the information in the question, that income from operations and service department charges sum a total of $1,650,000
Gross income before service department charges = $975,000 + $675,000
= $1,650,000
Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)
