Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
The city bus system charges lower fares to senior citizens than to other passengers. Assuming that this pricing strategy increases the profits of the bus system, we can conclude that senior citizens must have a(n) <u>More elastic Demand </u>for bus service than other passengers.
Explanation:
Elasticity of demand defines relationship between the change in price and the purchases made by the consumer .
In case with the increase or decrease of the price the purchasing habit of the consumer remains the same then we say that the good has inelastic demand .
In case the consumer changes its purchasing habits with the change in price of the product or service then we say that the good /service has elastic demand.
In the question we can see that the bus service provider have changed the price of the tickets(reduce the price of the ticket) for senior citizens ,so we can say that the with the change in the price of the tickets the demand for the tickets by senior citizen must have increased .<u>Hence it is a example of Elastic demand.</u>
<u></u>
Answer:
$55,000
Explanation:
The computation of the change in operating income is shown below:
= Buying cost - making cost
where,
Buying cost = Cost of producing parts × outside supplier per unit
= 60,000 parts × $3
= $180,000
And, the making cost would be
= Variable cost + fixed cost × given percentage
= $110,000 + $50,000 × 30%
= $110,000 + $15,000
= $125,000
So, the operating income would be
= $180,000 - $125,000
= $55,000
Answer: (C) Work process
Explanation:
The work process is one of the type of standard procedure that helps in understanding and also handle the overall performance of the work in an organization.
It is also known as the wok in process as it defining the specific requirement of the tools and the main role and responsibility in an organization.
According to the given question, the work process helps in dividing the responsibility of each job in an organization. Therefore, the work process is one of the example of the grouping employees.
Answer D would be your answer ;3