answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
1 year ago
8

What would a competitive retailer have to do to get your patronage?

Business
1 answer:
SOVA2 [1]1 year ago
4 0
For a competitive retailer to get a consumer's patronage, they should implement strategies of attracting their consumers of which will likely gain their support and make their consumers many than of their competitors. An example of this is by having to offer discounts in means of attracting other consumers to buy their products as a means of having to gain their support.
You might be interested in
Say you own an asset that had a total return last year of 11.65 percent. If the inflation rate last year was 2.75 percent, what
Tanzania [10]

Answer:

8.66%

Explanation:

The computation of the real rate of return is shown below:

Real rate of return = {( 1 + nominal rate of return) ÷ ( 1+ inflation rate)} - 1

= {( 1 + 11.65%) ÷ ( 1 + 2.75%)} - 1

= {(1.1165) ÷ (1.0275)} - 1

= 1.086 - 1

= 0.0866 or 8.66%

We simply apply the formula in which the numerator is nominal rate of return and denominator is inflation rate of return

6 0
2 years ago
to what degree do you think the creativity of the firm is a function of the creativity of individuals, versus the structure, rou
Morgarella [4.7K]
Any job that requires you to sell stuff. let's say, as a candy boy, you get trained for a few minutes. then tossed into the sea of people to sell chocolate. your supervisor does not expect you to adapt a robotic tone but instead encourages developing your own charismatic style to help you sell more. if you were to continue with this job you would eventually come up with your own way to captivate an audience and sell as many chocolates as you want.
5 0
1 year ago
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
Who would be best suited to analyze budgets, create reports, explain information to others, and handle internal company procedur
saw5 [17]
<span>The person who would be best suited to analyze budgets, create reports, explain information to others, and handle internal company procedures and finances is the </span><span>D Business Analyst. He or she is responsible for financial reports in order for the business to maintain its finances. </span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Microsoft and a smaller rival often have to select from one of two competing technologies, A and B. The rival always prefers to
Mrrafil [7]

Answer:

True

Explanation:

Microsoft matrix along with his rivals. There are two ways to use the technology. Microsoft and its rival can move simultaneously. The equilibrium strategy can be determined y pay off matrix. The both companies use pure strategy. The criteria for pure strategy is max-min and min-max. The max-min strategy means select least case from all the best cases and min-max is selecting the best case from all the least cases.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • A company issued $50,000 of 8%, 10-year bonds on January 1. The bonds pay semi annual interest. The present value factor of a si
    11·1 answer
  • Inspection time for a plant is 10,000 hours per year. The cost of inspection consists of salaries of four inspectors, totaling $
    5·1 answer
  • Presented below are the production data for the first six months of the year for the mixed costs incurred by Gallup Company. Mon
    11·1 answer
  • Nina is induced by her guardian Ollie to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. through Ollie’s investment firm. U
    11·1 answer
  • Hokey​ Min's Kleen Karpet cleaned 85 rugs in​ October, consuming the following​ resources: ​Labor: 520 hours at ​$17 per hour ​S
    14·1 answer
  • If you want to sell unique wristbands to the 250 participants in a special boating event to raise funds for research for a rare
    13·2 answers
  • Majestic Homes' stock traditionally provides an 7% rate of return. The company just paid a $2 a year dividend which is expected
    15·1 answer
  • Hannibal Steel Company has a Transport Services Department that provides trucks to haul ore from the company’s mine to its two s
    7·2 answers
  • Attraction Corporation produces specially machined parts. The parts are produced in batches in one continuous manufacturing proc
    9·1 answer
  • We made a distinction between pro-business policies and pro-market policies. Which of the following is a way to put that distinc
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!