<span>The defendant seeks to offer into
evidence the fact that the mayor was convicted two years ago of taking a bribe
to award a city contract for solid waste disposal. Yes, this is a documentary evidence
and is admissible because the mayor is already proven convicted of corruption.</span>
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer:
<u>B</u>
<h3>Explanation:</h3>
Usually a life insurance policy stipulates that when th insured dies, the beneficiaries can file a claim to receive the life insurance money called the face value.
This face value is determine by certain factors like age, total coverage, medical history, gender, lifestyle, and job of the insured.
$5,040 since Irene earned nearly earned about $4,800 less than what she would be making if she did not make her early withdrawal.
Had to look for the options and here is my answer. The term that best fits the blank is "GLORY TALES". This is taken from "Standing Stone" that was written by Phil J. Harrison and this was discussed in the lectures. Hope this answers your question.