Answer:
"Actions To Take"
Check my records first
Contact the bank right away
Handle the matter quickly
"Actions To Avoid"
Set the note aside and wait until later
A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
<span>Banks pay pay interest on a daily basis compounded 365 days a year. They would have paid interest on $200 for the first half of the month and $100 for the second half of the month. This averages out to $100. If this is a homework question, then the answer is $150. AVERAGE OF BOTH HALF YEARS = (200+100)/2 happens to = $150,</span>