Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
$4,400,000
Explanation:
Cash Pledged $2,000,000
Treasury bill due in one month $2,000,000
Cash in checking account $400,000
Cash and Cash Equivalents $4,400,000
Please note that treasury bill due after 90 days or maturing after 90 days are not considered cash equivalents.
Answer:
The present value the expected costs of the new security and data management system is $-75,062.5
Explanation:
Kindly check attached picture for explanation
Answer:
$99,500
Explanation:
Adjusted gross income before considering the rental loss $118,000.
Less generated a loss of $18,500
Adjusted gross income $99,500
Carlos qualifies under the real estate professional exception due to the fact that he spends more than 50% of his personal service time in real property trade and the amount of time spent in real property trade is higher than 750 hours, he is as well the sole owner and spends more than 100hours.
Therefore the rental activity is not considered passive and he is allowed to offset the $18,500 loss against his active and portfolio income which is why Carlos'sadjusted gross income after considering the loss is $99,500 ($118,000 -$18,500)
Answer:
b. The economic cost of going to the pub is £40.
Explanation:
The correct option is - b. The economic cost of going to the pub is £40.
Reason -
Economic cost = Cost actually incurred to choose an option + opportunity cost
Now,
We know that
Opportunity cost is the value of next best alternative forgone.
Now,
Net benefits while the person going to Pub = 50 - 30 = £20
Net benefits while the person going to Theatre = 60 - 50 = £10
So,
The opportunity cost = £20 - £10 = £10
∴ we get
Economic cost of going to the Pub= £30 + £10 = £40