Answer:
increase price per ticket.
Explanation:
increase price per ticket in proportion to cost incurred.
set up an internal control system to ensure all revenue from ticket are well accounted for.
Answer:
$6.3 per share
Explanation:
There are two method of Valuation of the firm
- Weighted average cost of the capital (WACC)
- Free cash flow to equity (FCFE)
We have to calculate the value of the firm using FCFE. Free cash flow to equity (FCFE) is the amount of cash flow generated by the business and potentially available for distribution among the stockholders.
Value of firm = Free cash flow / required rate of return = $120,000 / 12% = $1,000,000
Market value of Equity = Total value of firm - Market value of Debt - Market value of Preferred share
Market value of Equity = $1,000,000 - $300,000 - $70,000 = $630,000
Value of Patrick's stock = Market Value of equity / shares of stock outstanding = $630,000 / 100,000 = $6.3 per share
Answer:
Average annual rate of return should Louis expect to earn over the next four years is 10.7%
Explanation:
The formula we are going o use is:

Where:
R is the number of years over which Louis expect to earn.
N is the number of years of average arithmetic return.
i_{g} is the average geometric return=10.50%=0.105.
i_{a} is the average arithmetic return =11%=0.11.
Solution:

Average annual rate of return should Louis expect to earn over the next four years is 10.7%
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1
Answer:
C. <u>at least several</u>
Explanation:
Competitive advantage refers to a favorable situation or position a business enjoys over it's competitors owing to it's specialization or strength in performing a specific operation.
For example, in case of telecommunication, one company's competitive advantage could be superior network coverage with lower call drops than it's competitors.
In order to survive and grow, a business should try and gain competitive advantages in at least several fields and yet at the same time retain and maintain those competitive advantages over a period.