Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
Answer:
The correct answer is letter "C": Agglomeration advantages stem from knowledge spillover from one firm to another.
Explanation:
In Business, Agglomeration refers to the cluster of companies in one common physical area. Agglomeration is divided into two categories: <em>urbanization economies </em>and<em> localization economies</em>. Urbanization economies refer to businesses sharing the same physical area even if they are dedicated to providing different goods or services.
Localization economies, instead, refers to firms of the same industry being located in a common location. In such a scenario, companies can take advantage of the same pool of labor and the quick spread of ideas among entities or the knowledge spillover.
The best and most correct answer among the choices provided by the question is
The statement that points out his most serious omission is "<span>What if the electric bill increases?".
</span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
larimar
music
Barack Obama
Explanation:
In the Dominican republic, Larimar is the most famous gemstone. This stone is found in the sea shores of the area. The stone has varying colors. At most instances, the stone has colors that vary from white to light blue, green deep blue, and deep blue.
The most famous culture in Cuba is music. The music is a fusion of the Latino and Hispanic music.
In 2016, president Obama made is visit to Cuba.
Answer:
$17,867
Explanation:
The computation of the overhead cost assigned to Product V8 is shown below:
<u> (a) (b) (a × b) c (a × b × c) </u>
<u>Overhead Activity Overhead Driver ABC V8 V8 </u>
<u> driver amount quantity Rate Driver Overhead
</u>
Maching
Costs Machine
Hours $11,700 10000 1.17 3100 3627
Order
filling No of orders $17,800 1000 17.8 800 14240
Total V8 overhead cost assigned is
= $3,627 + $14,240
= $17,867